Символіка

472 Переглядів

За свою 221-річну історію, герб міста Сум змінювався три рази.

Найпершою сумської символікою був прапор Сумського слобідського полку, який був затверджений в 1659 році – прямокутне синє полотнище, в центрі якого Богородиця в білому одязі, що тримає в одній руці Христа, а в іншій Біблію. Богородиця стояла на перевернутому півмісяці, що символізувало перемогу православ’я над мусульманством.

У 1734 році Суми на 11 років стали центром Слобожанщини. Олексій Шаховської, який очолює комісію по влаштуванню слобідських полків, яка перебувала в Сумах, бажаючи винищити демократичний дух козацтва, подав прохання імператриці Ганні Іоанівна про зміну символіки: він просив створити герби й печатки слобідських міст і вишити нові прапори. У той час геральдика була в занепаді. На допомогу прийшов німець Йоганн Беккенштейн, який очолює кафедру геральдики Академії наук у Петербурзі. Беккенштейн склав 14 варіантів Сумського герба. Однак наказ про присвоєння герба так і не був підписаний.

Новий етап історії герба Сум пов’язаний з міськими реформами 70-80х років XVIII століття, проведеними Катериною II. У той час геральдмейстерську контору очолював князь Михайло Щербатов. Він повинен був розробити символіку для слобідських полків. У 1775 році він видав гербовник, в якому був прапор сумського, тоді вже гусарського полку. Блакитне полотнище з срібним гербом, на якому зображені три мисливські сумки із золотими ґудзиками. Герб Щербатова відображає назва міста. Цей прапор затвердили в 1776 році, а герб в 1781-му. Герб служив тоді відмітним знаком міського населеного пункту і давав право на внутрішнє самоврядування. Згідно з розпорядженням Катерини II, герб належало використовувати у всіх міських справах. Він був присутній на міських печатках, держбудівлі, прапорах і печаток ремісничих цехів і купецьких гільдій.

У 1857 році було створено нове геральдічекое відділення, яке очолював барон Кюне. Він розробив загальний принцип прикраси гербів повітових міст.

У 1863 році складено проект герба Сум: “У срібному щиті 3 чорні торби з червленими кистями і поясами і золотими гудзиками. У вільній частині герб Харківської губернії. Щит увінчаний срібною баштової короною про три зубцях і оточений золотим колоссям, з’єднаними Олександрівською стрічкою”. Проект не затверджений офіційно.

Згідно міському положенню 1870, зображення герба має бути присутнім на атрибутах влади міського голови, членів міської управи, службовців торгової та господарської поліції, старост та їх помічників.

Після революції замість греби стали використовувати інтернаціональні символи.

У 60-ті роки ХХ сторіччя знову постало питання про герб м.Сум. Поява нового герба пов’язане з ім’ям Михайла Лушпи, який з’їздивши одного разу в Краматорськ до першого секретаря тамтешнього міськкому, побачив на в’їзді красивий герб. Повернувшись, М.Лушпи дав завдання розробити герб Сум. У початку 1972 року учні школи художників-оформлювачів представили на конкурс свої роботи. Переміг проект Івана Бондаря. Герб складався з трьох частин. Вгорі на синьому тлі давньоруськими літерами було написано “Суми”, в поясі на червоному тлі зображена шестерня, колба і рій атомів, що символізували машинобудування, хімічну промисловість і завод електронних мікроскопів. Внизу на синьому тлі три сумки. Герб став широко використовуватися. На конвертах, поліетиленових пакетах, в архітектурі. Полтавська фабрика випустила значки із зображенням герба.

Але герб не був затверджений міською владою, тому що про це навіть і не подумали. Тому на початку 90-х знову було піднято питання про герб. І 15 лютого 1991 міськрада затвердила старий, щербатовський герб.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію